istanbul organizasyon evden eve taşımacılık, gaziantep organizasyon, gaziantep evden eve taşımacılık, evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşıma, gaziantep asansörlü taşıma, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep palyaço

Duyuru - Haber 2016 DGS Sınavı Başvurusu Ne Zaman Yapılacak?

2016 DGS Sınavı Başvurusu Ne Zaman Yapılacak?

Dikey Geçiş Sınavı (DGS) : Meslek yüksekokulları ile açıköğretim ön lisans programlarını başarılı bir şekilde bitirip mezun olan öğrencilerin 4 yıllık örgün ya da açıköğretim öğretim lisans programlarına dikey geçiş yapmaları ile ilgili sınavdır. Dikey geçiş sınavı her yıl senede bir kez yapılır.

2016 DGS sınavı 2 Yılık Meslek Yüksekokulları ile Açıköğretim Fakültesi Önlisans Programları Mezunlarının Lisans Öğrenimine Dikey Geçiş Sınavı (DGS 2016) 31 Temmuz 2016 tarihinde yapılacaktır. Sınava başvurma işlemleri, 31 Mayıs 2016 tarihinde başlayacak, 13 Haziran 2016 tarihinde sona erecektir.

DGS Sınavı Ne Zaman, 2016 DGS Sınavı Ne Zaman, 2016 Dikey Geçiş Sınavı Başvuru Tarihi, 2016 Dikey Geçiş Sınavı (2016 DGS) başvuruları 31 Mayıs – 13 Haziran 2016 tarihleri arasında alınacak. 2016 dikey geçiş sınavı ne zaman yapılacak? Dikey geçiş sınavı ne zaman yapılacak?

Dikey Geçiş sınavına (DGS), meslek yüksekokulları ve açık öğretim ön lisans programlarından mezun olanlar ile son sınıfta olup da staj dışındaki mezuniyet şartlarını yerine getirmiş olanlar başvurabilmektedir. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) meslek yüksekokullarının son sınıf öğrencileri ve mezunları, meslek yüksekokulu adını taşımayan fakat bir mesleğe hazırlayan ön lisans programlarından mezun olanlar ve aynı koşullarda yurt dışından mezun olup denkliği kabul edilenler de sınava başvurabilirler. İlahiyat Lisans Tamamlama Programlarına (İLİTAM) yerleştirme de DGS puanlarına göre merkezi olarak yapılacağından, bu programlara başvuracak adayların da DGS’ye girmeleri zorunludur.

Dikey geçiş sınavına başvurmak isteyen isteyen adaylar, Aday Başvuru Formu ile 2016-DGS Kılavuzuna başvuru süresi içinde ÖSYM’nin (ÖSYM:::T.C. Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi) bağlantısından erişebilirler. DGS Kılavuzunda sınava başvuru, sınav, değerlendirmenin nasıl yapılacağı, dgs tercih işlemleri ve üniversiteye yerleştirme ile ilgili ayrıntılı bilgi yer almaktadır. Sınava başvuracak adayların Dikey Geçiş Sınavı (DGS) kılavuzunu dikkatle incelemeleri gerekmektedir.

2016 DGS sınavına kimler başvurabilir?

DGS sınavı mezun öğrenciler ile meslek yüksekokulları ve açık öğretim ön lisans programlarından mezun olanlar ile son sınıfta olup da staj dışındaki mezuniyet şartlarını yerine getirmiş olanlar başvurabileceklerdir.

2016 DGS’YE NASIL BAŞVURULUR?
Yükseköğretim programlarına dikey geçiş için başvuracak adaylarda, meslek yüksekokulları ve açık öğretim ön lisans programlarından mezun olmuş olma şartı aranır. O yıl son sınıfta olup da staj dışındaki mezuniyet şartlarını yerine getirmiş olan adaylar da başvurabilir.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) meslek yüksekokullarının son sınıf öğrencileri ve mezunları ile aynı koşullarda yurt dışından mezun olup denkliği kabul edilen adaylar da DGS’ye başvurabilirler. Gerek merkezî yerleştirme gerekse özel yetenek sınavıyla öğrenci alan meslek yüksekokulu son sınıf öğrencileri ve mezunları, kendi alanlarındaki özel yetenek sınavı veya merkezî sistemle öğrenci alan lisans programlarına dikey geçiş yapmak istiyorlarsa DGS’ye girmek zorundadırlar.

Özel yetenek sınavı ile öğrenci alan lisans programlarına dikey geçiş de bu kılavuzdaki esaslara göre merkezî olarak yapılır. Türk Cumhuriyetleri ile Türk ve Akraba Toplulukları Sınavı (TCS) sonuçlarına göre ülkemizdeki meslek yüksekokullarına yerleştirilen adaylardan dikey geçiş yapmak isteyenler 2016-DGS’ye girerler, ancak bu adaylar 2016-DGS Kılavuzunda yer alan kontenjanlardan yararlanamazlar.

Dikey geçiş yapmak istediklerini Yükseköğretim Kuruluna bildiren adayların yerleştirilme istekleri, yerleştirildikleri ön lisans programını 2 yılda tamamlamış olmaları, mezuniyet not ortalamalarının en az % 60 ve DGS puanlarının tercih ettikleri lisans programına, ilgili yılda DGS sonucuna göre en düşük puanla yerleşen adayın puanından en fazla 50 puan altında olması şartıyla, Yükseköğretim Kurulu tarafından değerlendirilir

Açık öğretim ve meslek yüksekokullarının ön lisans programlarından mezun olanlardan kendi alanlarındaki açıköğretim lisans programlarına devam etmek isteyenlerin bu sınava girmeleri gerekmemektedir. Bu durumdaki adaylar kendi alanlarındaki açık öğretim lisans programlarına doğrudan kayıt hakkına sahiptirler. Bu konudaki başvuruların ilgili yükseköğretim kurumuna yapılması gerekmektedir. Geçiş yapılabilecek programlara ilişkin ayrıntılı bilgiler Üniversitenin İnternet adresinden edinilmelidir.

Açık öğretim dâhil öğretim süresi dört ve daha fazla yıl olan programlardan ön lisans diploması alan veya alacak olanlar DGS’ye başvuramazlar.

2015 Yılında Yapılan DGS Başvuru Ücretleri Ne Kadardı?
BAŞVURU HİZMETİ ÜCRETİ : 5,00 TL
SINAV ÜCRETİ : 60,00 TL
YENİ ŞİFRE EDİNME ÜCRETİ : 3,00 TL

2016 DGS Sınav Ücretleri Hangi Bankalara Yatırılacak?
T.C. Ziraat Bankası ATM ve İnternet bankacılığı
T. Halk Bankası tüm şubeler ve İnternet bankacılığı
Akbank tüm şubeler ve İnternet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç)
Kuveyt Türk Katılım Bankası tüm şubeler ve İnternet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç)
Türk Ekonomi Bankası tüm şubeler ve İnternet bankacılığı
DenizBank tüm şubeler ve İnternet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç)
Tüm PTT İş Yerleri (KKTC’den başvuracak adaylar ASPOS-Gazi Magusa)

Sınav/yerleştirme ücreti ÖSYM’nin İnternet sayfasında yer alan “ÖDEMELER” alanından kredi kartı/banka kartı ile de yatırılabilecektir.

ÖSYM DGS Başvuru Ücreti Online Ödeme Yapmak için Buraya Tıklayınız

DGS BAŞVURU İŞLEMLERİ NASIL YAPILIR?

Sınava girmek isteyen adaylar, Kılavuz ile Aday Başvuru Formuna, başvuru süresi içinde ÖSYM’nin (ÖSYM:::T.C. Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi) İnternet adresinden ulaşabilirler. Kılavuz dağıtımı ve satışı yapılmayacaktır.

Başvurular elektronik ortamda alınacaktır. Başvuru Merkezlerinin adresleri başvuru tarihlerinde ÖSYM’nin (ÖSYM:::T.C. Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi) İnternet adresinde yer almaktadır. Başvurudan önce adayların sınav ücretini yatırmaları gerekmektedir.

Sınav ücretinin yatırılması: Adaylar, sınav ücretini başvurudan önce ilgili banka şubelerine yatıracaklardır.

Adayların, sınav ücretini yatırmaları için kılavuzun arka sayfasında belirtilen banka şubelerinden birine gidip sınavın adı, T.C. Kimlik /Y.U. Numarası, adı ve soyadı bilgilerini vermeleri yeterli olacaktır. Uyruğu T.C. olmayan adaylar Y.U. Numaralarını T.C. Kimlik Numarası olarak kullanacaklardır. Adaylar, sınav ücretinin yatırıldığını gösteren banka dekontunu almayı unutmamalıdır.

Bireysel olarak İnternet aracılığıyla başvuru yapacak adaylar için de sınav ücretinin yatırılması ile ilgili kural aynen geçerlidir. Adaylar isterlerse banka şubelerine gitmeden İnternet aracılığıyla veya kredi kartı/banka kartı ile sınav ücretini yatırabilirler.

DİKKAT: Sınav ücretini bankaya yatırmış olmak başvuru için yeterli değildir. Ücret yatırıldıktan sonra bu kılavuzda belirtildiği şekilde başvurunun tamamlanması gerekmektedir.

Başvurular aşağıda belirtildiği şekilde yapılacaktır:

– ÖSYM Aday İşlemleri Sistemine (Ais) ilk kez kayıt olacak adaylar ile
– ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde (Ais) kayıtlı olan adaylardan sistemde geçerli bir fotoğrafı olmayanlar ve/veya eğitim bilgilerinde eksiklik/değişiklik olanlar
– başvurularını herhangi başvuru merkezinden yapacaklardır.

Eğitim bilgileri alanında yapılacak tüm bilgi girişleri resmi belgeye dayalı olduğundan ÖSYM Aday İşlemleri Sistemine (ais) ilk kez kayıt olacak adaylar ile ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde (ais) kayıtlı olan adaylardan eğitim bilgilerinde eksiklik/değişiklik

DGS’ye bir başvuru merkezi aracılığıyla başvurmuş olan adaylardan, öğrenim bilgilerinde (12- 16) değişiklik olmayanlar, başvurularını bireysel olarak İnternet aracılığıyla kendileri yapabilirler ya da başvuru merkezlerine giderek yaptırabilirler. Diğer adaylar başvurularını bir başvuru merkezleri aracılığıyla yapacaklardır. Başvuru merkezleri ÖSYM’nin (ÖSYM:::T.C. Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi) İnternet adresinden yayınlanacaktır.

Dgs (dikey geçiş sınavı) ile ilgili bilinmesi gerekenler

1- Dgs ile geçiş de kontenjanlar çok azdır. (Her bölüm için 8-10 kişi )
2- Yeni yapılan tüzük değişikliği ile kontenjanlar 19000 civarına çıkarlımıştır.
3- Dgs’de ek yerleştirme hakkı 2009 yılı sınavı ile getirilmiştir.
4- 2009 yılından itibaren dgs de tercihler sınavdan sonra yapılır. (Eskiden önce tercihler sonra sınav yapılırdı)
5- 2009 yılından itibaren dgs de en fazla 18 tercih yapılır.
6- Ağırlıklı Önlisans Başarı Puanının (Aöbp)nin sınava etkisi oldukça yüksektir.
7- Ösym’nin yaptığı yaklaşık 100’e yakın sınavdan adaylara belki de en kolay gelenidir.
8- 80 sözel 80 matematik sorusu sorulmaktadır.Her iki bölüm içinde 10’ar tane mantık sorusu bulunmaktadır. (Süre oldukça önemlidir)
9- Sınav sonuçlarının açıklanma süresi 30 gündür.
10- Son yapılan değişiklikler (2007 yılından itibaren uygulanmaya başlanmıştır) ile intibak senesi ve okuldan atılma durumu kaldırılmıştır. Ancak üniversitelerin dikey geçiş yapan öğrencilere nasıl bir uygulama yapacağı netlik kazanmamış. Genel kanı ile 1. sınıftan başlatılması durumu ortaya çıkmıştır.
11- Sayısal ve sözel bölümde çıkan mantık soruları, öğrencilerin en çok zorlandığı kısım olarak karşımıza çıkmaktadır.

 Google +
Benzer Konular
Yorum Yap

Close